• POŚWIĘCENIE SZTANDARU SZKOŁY

• W dniu 15 czerwca 2022 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym miała miejsce wyjątkowa uroczystość, której celem było poświęcenie i nadanie sztandaru Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Trzebieszowie Drugim.

Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński powiedział: Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś pomiędzy hymnem narodowym, a przysięgą państwową. Jak kiedyś dla patrona naszej szkoły, króla Władysława Jagiełły, sztandar był znakiem honoru i męstwa, tak dla naszej społeczności szkolnej jest symbolem tradycji patriotycznych oraz wartości, które stanowią fundament pracy wychowawczej placówki. Chcemy go godnie reprezentować i strzec jego honoru.

Uroczystość objął honorowym patronatem Minister Edukacji i Nauki Pan Przemysław Czarnek, a swoją obecnością uświetnili ją goście:

• w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Pana Przemysława Czarnka  oraz Wojewody Lubelskiego Pana Lecha Sprawki obecny był Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Pan Ryszard Szczygieł,
            • Senator RP Pan Stanisław Gogacz,
            • Poseł na Sejm RP Pan Sławomir Skwarek,
            • Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk,
            • w imieniu Starosty Powiatu Łukowskiego Pana Dariusza Szustka obecny był Sekretarz Powiatu Łukowskiego Pan Jerzy Siwiec,
            • radni powiatu:

Wiceprzewodniczący Pan Jacek Krzyszczak,

Pan Krzysztof Woliński,

Pan Józef Głuchowski,

Pan Bartłomiej Bryk,

Wójt Gminy Trzebieszów Pan Mirosław Szekalis,

Sekretarz Gminy Trzebieszów Pan Sławomir Smolak,

Skarbnik Gminy Trzebieszów Pani Marta Zdunek,

Przewodniczący Rady Gminy Trzebieszów Pan Andrzej Nurzyński,

Senator II kadencji RP, lokalny działacz społeczny Pan Tadeusz Brzozowski,

• radni gminy,
            • dyrektorzy szkół podstawowych,
            • dyrektorzy i kierownicy jednostek administracyjnych Gminy Trzebieszów,
            • sołtysi.

O godz. 10.00 wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście zgromadzili się w miejscowym kościele parafialnym, by wziąć udział we mszy świętej, podczas której proboszcz parafii ks. Józef Sobotka poświęcił sztandar szkoły.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali gimnastycznej, gdzie zaproszeni goście, przedstawiciele rodziców, nauczycieli oraz uczniów dokonali wbijania pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru. Poświęcony i udekorowany gwoździami sztandar rodzice przekazali na ręce dyrektora Jarosława Makosza, który następnie powierzył go uczniom, Ci z kolei dokonali jego prezentacji. Zebrani mieli okazję zapoznać z ogólnym wyglądem oraz symbolami umieszczonymi na rewersie i awersie chorągwi. Po prezentacji przedstawiciele uczniów złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar. Po ślubowaniu zgromadzeni wysłuchali wystąpień zaproszonych gości nawiązujących do  patrona szkoły i powodu uroczystości.

Kolejnym punktem była inscenizacja oparta na motywach powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza, przygotowana przez uczniów klas 5-8 pod kierunkiem p. Wiolety Sekuły i p. Anny Wałachowskiej. Na koniec obserwowaliśmy występ taneczny uczniów klas trzecich przygotowanych przez p. Jadwigę Galińską oraz p. Jolantę Smarż.

Społeczność Szkoły Podstawowej w ZSP w Trzebieszowie Drugim.

• Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

•      Uczeń klasy 7 Grzegorz Kowalczyk w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej - młodzież zapobiega pożarom zajął 4 miejsce w województwie w kategorii klas 5-8 szkół podstawowych. Wraz z koleżanką z klasy 3 ze Szkoły Podstawowej w Celinach godnie reprezentowali Powiat i Gminę zajmując wysokie miejsca w województwie.

Dziękuję i życzę dalszych sukcesów.

Jarosław Makosz

• Wycieczka do Lublina

•      7 czerwca 2022 r. uczniowie klasy siódmej, pod opieką p. Anny Wałachowskiej i p. Wioletty Sekuły, wybrali się na wycieczkę do Lublina.  Pierwszym punktem programu była wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza, podczas której młodzież uczestniczyła w warsztatach wypieku cebularza i poznała historię tego produktu.  Następnie grupa udała się do Państwowego Muzeum na Majdanku, gdzie pod kierunkiem przewodnika poznała okoliczności powstania i funkcjonowania tego obozu koncentracyjnego. Celem wizyty było oddanie hołdu ofiarom, które zginęły w tamtym miejscu oraz kultywowanie pamięci o tym wydarzeniu. Kolejną atrakcją był seans filmowy, podczas którego uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali Doktora Strange’a.

• Laureat konkursu recytatorskiego

• 10 maja 2022 roku w Łukowskim Ośrodku Kultury odbyły się ELIMINACJE Powiatu Łukowskiego Wojewódzkiego 41 Małego Konkursu Recytatorskiego. W kategorii kl. I-III naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 1A Paweł Makosz otrzymując wyróżnienie. Uczeń recytując wiersz Urszuli Kozłowskiej „Smok Wawelski’ ukazał swoje zdolności recytatorskie i aktorskie oraz wrażliwość na piękno języka ojczystego. Nasz laureat otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę książkową.

Gratulujemy świetnego występu i zachęcamy do dalszego rozwijania swojej pasji recytatorskiej.