Wścieklizna w województwie lubelskim 2024
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
30 października uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym z policjantem panem Piotrem Safiańskim, specjalistą ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich. Wizyta była związana z obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Tematem przewodnim była odpowiedzialność prawna nieletnich, profilaktyka uzależnień oraz bezpieczeństwo w sieci. Pan policjant poruszył także temat cyberprzemocy oraz skutków niewłaściwego korzystania z Internetu. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki, kto, kiedy i za co ponosi odpowiedzialność prawną oraz do jakich osób lub organizacji mogą się zwracać w razie problemów. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do naszego gościa.
Zwieńczeniem wizyty było wręczenie nagród zwycięzcom konkursu na prezentację multimedialną dotyczącą zdrowia psychicznego. Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wyłoniła laureatów i osoby wyróżnione:
- I miejsce – Aleksandra Śledź (kl. Va) i Jakub Zgudka (kl. Va),
- II miejsce – Zofia Makosz (kl. Va) i Alicja Wajszczuk (kl. Va),
Nasze_zdrowie_psychiczne_Ala_i_Zosia.pptx
- III miejsce – Nikodem Kryński (kl. VII),
- wyróżnienia: Lena Kamecka (kl. Va), Sara Kłopotek (kl. VII).
Zwycięzcy otrzymali gratulacje, nagrody i dyplomy z rąk dyrektora szkoły p. Jarosława Makosza i organizatorów konkursu – p. Wiolety Sekuły i p. Anny Wałachowskiej. Serdecznie gratulujemy!
1
Lekcja empatii i wrażliwości - klasa IVA w kinie
W środę, 30 października, uczniowie klasy IVA wybrali się do kina na film „Mój przyjaciel pingwin”. Ta oparta na faktach wzruszająca opowieść o przyjaźni człowieka ze zwierzęciem była doskonałą okazją do rozwijania wśród uczniów wartości takich jak empatia, odpowiedzialność i troska o innych.
Wizyta w kinie stała się nie tylko formą rozrywki, lecz również ważną lekcją wychowawczą – uczniowie mieli szansę lepiej zrozumieć, jak istotne jest dbanie o zwierzęta oraz budowanie więzi opartych na zrozumieniu i szacunku.
Film dostarczył dzieciom inspiracji do bycia bardziej uważnym i życzliwym, co z pewnością wzmocni ich postawę prospołeczną na co dzień.
To wyjście było cennym elementem w edukacji wychowawczej naszej klasy.
Wychowawca kl. IV A
PASOWANIE NA UCZNIA
25 października 2024 r. w obecności pana Wójta Gminy Trzebieszów Andrzeja Hryciuka oraz rodziców odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego pierwszoklasisty. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszaki pokazały, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie przez pana Dyrektora Jarosława Makosza. Pierwszoklasiści głośno i z przekonaniem przyrzekali być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów.
4
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE
14 października świętujemy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów. W uroczystości uczestniczyli goście w osobie Wójta Gminy pana Andrzeja Hryciuka oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Klasy 7 i 6, pod kierunkiem pań Hanny Wysokińskiej i Marleny Juszczyńskiej, wystawiły spektakl oparty na motywach książki pt. „Mały Książę”, podkreślający wartość edukacji szkolnej w kształtowaniu młodego człowieka. Występ uświetnił taniec w wykonaniu dziewczynek z klasy 5. Oprawę muzyczną zapewnił zespół wokalny pod opieką pań Filomeny Szczęsnej i Bożeny Nestoruk.
82
ZAPROSZENIE NA UROCZYSTĄ AKADEMIĘ Z OKAZJI DEN
Propozycja zajęć z integracji sensorycznej
Wycieczka do Rezerwatu Przyrody Jata
7 października 2024 r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Rezerwatu Przyrody Jata.
Na miejscu spotkali się z Panią która pracuje w nadleśnictwie, Pani podczas spaceru leśną ścieżką edukacyjną bardzo ciekawie opowiadała o roślinach i zwierzętach, dla których jesień jest czasem przygotowania na nadejście zimy. Uczniowie pogłębiali wiedzę o warstwowej budowie lasu, rozpoznawali drzewa i krzewy liściaste i iglaste, odróżniali grzyby jadalne od trujących, podziwiali uroki polskiej, złotej jesieni. Wędrówki po leśnych ścieżkach sprawiły dzieciom wiele radości, a otaczająca przyroda w cudownych jesiennych barwach wzbudziła w nich ogromny zachwyt. Zwieńczeniem wyprawy było ognisko i pieczenie kiełbasek.Wycieczka ta była doskonałą okazją do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych.
14
Finał konkursu matematycznego „Mistrz Tabliczki Mnożenia – 2024”
Dnia 1 października 2024 r. w naszej szkole odbył się finał konkursu matematycznego dla uczniów szkoły podstawowej - „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Organizatorem konkursu była Pani Marlena Juszczyńska.
O tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia rywalizowali finaliści pierwszego etapu konkursu z klas IV-VIII. Jak co roku konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Składał się on z trzech etapów. Po każdej rundzie uczniowie znali wyniki swoje oraz rywali. Dostarczało to zawodnikom satysfakcji z poziomu opanowania tabliczki mnożenia i podnosiło emocje rywalizacji na sali. W przerwach pomiędzy kolejnymi etapami zmagań z tabliczką mnożenia, odbywały się rozgrywki drużynowe. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą wiedzą, spostrzegawczością, koncentracją i współpracą w grupie.
W tym roku najlepsi okazali się:
Kategoria klas VII-VIII
„Szkolny Mistrz Tabliczki Mnożenia” roku 2024 – Lena Ostojska kl. VII
„Szkolny W-ce Mistrz Tabliczki Mnożenia” roku 2024 – Zuzanna Bartczak kl. VII
Kategoria klas IV-VI
„Młodszy Mistrz Tabliczki Mnożenia” roku 2024 – Paweł Makosz kl. IVb
„Młodszy W-ce Mistrz Tabliczki Mnożenia” roku 2024 – Aleksander Zdunek kl. V
Rekordzistką obliczeń na czas w kategorii wiekowej kl. VII-VIII został Lena Ostojska (39 iloczynów/min)
Rekordzistą obliczeń na czas w kategorii wiekowej kl. IV-VI został Paweł Makosz (27 iloczynów/min)
Zwycięzcy otrzymają gratulacje, puchary i dyplomy z rąk Pana Dyrektora Jarosława Makosz podczas akademii z okazji DEN.
Serdecznie gratulujemy wszystkim mistrzom!
10
Dzień Języków Obcych 2024 - “Języki na rzecz pokoju”
Jak co roku 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. „Języki na rzecz pokoju” to tegoroczne hasło przewodnie. Celem obchodów było podkreślenie znaczenia nauki języków obcych oraz promowanie różnorodności językowej i kulturowej jako fundamentu pokoju na świecie. Nauczyciele języków obcych przygotowali specjalną gazetkę promującą to wyjątkowe święto. Ponad to w ramach obchodów dla uczniów kl. IV- VIII zorganizowano kilka konkursów, które pozwoliły uczniom wykazać się wiedzą i kreatywnością:
Konkurs na plakat “Stolice Europy” - Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje artystyczne talenty, tworząc plakaty przedstawiające stolice różnych krajów europejskich. Prace były niezwykle pomysłowe i kolorowe!
- I miejsce: Zuzanna Podgajna, Hanna Antonowicz, Matylda Celińska (kl. IV A)
- II miejsce: Marysia Kłopotek, Wiktoria Podgajna (kl. VIII)
- III miejsce: 1) Sandra Niedbała, Zuzanna Kurowska (kl. VIII)
2) Lena Zdunek, Maja Bobińska (kl. VIII)
- Wyróżnienia: 1) Kornelia Okrasa (kl. VIII)
2) Maja Zarzycka, Maria Mądra (kl. V)
Konkurs Wiedzy o Rosji - 35 uczniów rywalizowało w konkursie, sprawdzającym ich wiedzę na temat Rosji. Laureatami zostali:
- I miejsce: Ilia Karpach, Igor Kryński (kl. VIII)
- II miejsce: Jakub Duda (kl. VIII)
- III miejsce: Mateusz Gołdyn (kl. VII)
Konkurs o angielskiej Rodzinie Królewskiej - Ten konkurs przyciągnął wielu miłośników historii i kultury Wielkiej Brytanii. Laureatami zostali:
- I miejsce: Sabina Kozieł (kl. VI)
- II miejsce: Marysia Kłopotek (kl. VIII)
- III miejsce: Kalina Sierpień (kl. VII), Damian Krasuski (kl. VIII), Zuzanna Antonowicz (kl. VI), Gabrysia Mazur (kl. VI)
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział i gratulujemy zwycięzcom!
Uczniowie klas I- III również w ciekawy sposób świętowali Dzień Języków Obcych. Poprzez zabawę i naukę przypomnieliśmy o najważniejszych celach uczenia się języków obcych. Wśród najważniejszych wymieniliśmy: znaczenie uczenia się i nauczania języków oraz promowanie różnorodności kulturowej i językowej jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować. Podczas przerw uczniowie brali udział w dyskotece, podczas której prezentowane były tańce pochodzące z różnych krajów europejskich. W trakcie lekcji języka angielskiego dzieci poznały podstawowe informacje oraz ciekawostki o kilku państwach europejskich oraz USA, dowiedziały się jakie mają flagi, jakie potrawy są popularne, jakie miejsca w każdym z nich warto zwiedzić. Każda klasa wykonała ciekawy plakat na temat jednego z krajów. Zostały one wywieszone przy pokoju nauczycielskim. Można było także nauczyć się nowych angielskich słówek, które zawisły na dolnym korytarzu.
Nauczyciele języków obcych
6
Wyjazd na spektakl teatralny klasy 2a i 2b
We wtorek 1 października uczniowie klas II mieli okazję zobaczyć nowoczesny spektakl o charakterze kulturalno - rozrywkowym pt. ,,Różnorodność kultur Europy’’. Sztukę przygotowali aktorzy Polskiego Teatru Muzycznego.
Młodzi widzowie poznali historię 9- letniego Kuby, który wraz ze swoim pieskiem - Puszkiem odbył podróż po kilku krajach Europy ( Niemcy, Francja, Włochy Hiszpania, Anglia),w celu odszukania największego skarbu świata. Podczas spektaklu uczniowie poznawali kulturę poszczególnych krajów Europy i ich zwyczaje. Na koniec sztuki okazało się, że tym najcenniejszym skarbem świata są dzieci.
Dynamiczna akcja spektaklu , ciekawe kostiumy, gra świateł, oprawa multimedialna, muzyka i piosenki nie pozwalały na nudę. Widowisko w trakcie którego, uczniowie stawali się uczestnikami wydarzeń, było pełne wrażeń i emocji.
5
Dzień Chłopaka w IV A - Niezapomniana przygoda w stadninie koni!
W miniony wtorek (01.10.24 r.) klasa IV A wraz z wychowawcą i rodzicami świętowała Dzień Chłopaka w malowniczej stadninie koni w Popławach Rogalach. Był to czas pełen radości, śmiechu i niezapomnianych wrażeń!
Każdy z uczestników miał okazję spróbować swoich sił w jeździe konnej. Dla wielu dzieci była to pierwsza taka przygoda. Po ekscytujących przejażdżkach, wszyscy zebrali się przy ognisku, gdzie piekliśmy kiełbaski i delektowaliśmy się wspólnym czasem na świeżym powietrzu.
Bardzo ważnym momentem tego popołudnia było wręczenie chłopcom drobnych upominków. Wszyscy usłyszeli także gromkie “Sto lat!” Atmosfera spotkania była wyjątkowa, a uśmiechy na twarzach dzieci i rodziców mówiły same za siebie.
Dziękujemy wszystkim za udział i wspólne świętowanie! Niewątpliwie to były chwile, który na długo pozostaną w naszej pamięci.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wyjątkowego dnia!
Wychowawczyni klasy IVa
7
Dzień chłopaka w klasie 2b
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu szkoły. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. Właśnie z tej okazji wychowawczyni razem z uczniami przygotowała przepyszne lody truskawkowe.
Chłopcy otrzymali również drobne upominki przygotowane przez rodziców. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.
3
Wycieczka do Lublina
27 września 2024 r. uczniowie klas piątych, pod opieką p. Anny Wałachowskiej i p. Wiolety Sekuły, wybrali się na wycieczkę do Lublina.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Wsi Lubelskiej, podczas której młodzież przybliżyła sobie wygląd dawnej wsi oraz zapoznała się z jej architekturą i kulturą. Następnie grupa udała się do Technolandii, aby podziwiać wystawę wynalazków technologicznych. Kolejną atrakcją były warsztaty rysowania w powietrzu 3D oraz Teatr robotów show Tesli.
Celem wycieczki była integracja zespołów klasowych oraz skłonienie uczniów do refleksji nad rozwojem cywilizacji naukowo-technicznej.
8
Klasy pierwsze w Rezerwacie Jata
W piątek 27.09.2024 r. uczniowie klas I a i I b wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Rezerwacie Przyrody Jata. Dzieci poruszały się ścieżką edukacyjną w lesie, po której oprowadzał je leśnik z Nadleśnictwa Łuków. Podczas spaceru uczniowie z zaciekawieniem obserwowali przyrodę i podziwiali bogactwo i piękno tajemniczego boru jodłowego i dowiedzieli się, jakie zwierzęta zamieszkują tereny rezerwatu. Pogoda była piękna, więc można było z zachwytem podziwiać uroki dzikiej natury. Po spacerze odbyło się ognisko. gdzie wszyscy mogli odpocząć i posilić się pieczoną kiełbaską. Uczestnicy wycieczki zmęczeni, ale szczęśliwi i dotlenieni wrócili do szkoły.
9
Wyjazd klasy IV A i IVB na spektakl teatralny “Pinokio”
Dnia 26 września 2024 roku, klasa IV A i I VB miała przyjemność uczestniczyć w spektaklu teatralnym pt. “Pinokio” wystawianym w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Było to wydarzenie, które dostarczyło uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.
Spektakl opowiadał historię drewnianego pajaca, który dzięki swojej determinacji i chęci zmiany, przemienia się w prawdziwego chłopca. Dzieci były zachwycone scenografią oraz wspaniałą grą aktorską. Wszyscy z zapartym tchem śledzili przygody Pinokia, ucząc się jednocześnie, jak ważne są wartości takie jak uczciwość, posłuszeństwo i odpowiedzialność.
Nadmieńmy, że celem tego wyjazdu było nie tylko zapoznanie uczniów z klasyczną literaturą i teatrem, ale także rozwijanie empatii, umiejętności współpracy oraz krytycznego myślenia. Spektakl “Pinokio” doskonale wpisuje się w te założenia, pokazując, że każdy z nas może się zmienić na lepsze, jeśli tylko tego naprawdę chce.
Wychowawczynie klas IV
PIERWSZY ETAP KONKURSU MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA
25 września 2024 r. w naszej szkole przeprowadzony został I etap konkursu ,,Mistrz Tabliczki Mnożenia". Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych, inspirowanie uczniów do doskonalenia znajomości tabliczki mnożenia oraz kształtowanie umiejętności rywalizacji i radzenia sobie ze stresem. Rozgrywki odbyły się wśród uczniów klas IV-VIII. Zadaniem uczestników było poprawne rozwiązanie wszystkich przykładów w najlepszym czasie. W wyniku zmagań konkursowych do drugiego etapu wyłoniono następujących finalistów:
Makosz Paweł, Wilczyński Mateusz uczniowie kl. IVb
Zdunek Aleksander, Szlaska Marcelina uczniowie kl. Va
Mądra Maria, Celiński Fabian uczniowie kl. Vb
Izdebska-Wierzchowska Julia, Zdanowski Paweł uczniowie kl. VI
Bartczak Zuzanna, Ostojska Lena uczennice kl. VII
Duda Jakub, Podgajna Wiktoria uczniowie kl. VIII
Zwycięzcom oraz wszystkim, którzy poczynili postęp w zakresie znajomości tabliczki mnożenia serdecznie gratuluję, wszak - jak powiedział Roger Bacon - „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki.”
Koordynator: Marlena Juszczyńska
1
Pokazy fizyczne i chemiczne w Lublinie
Dnia 24 września 2024 r. odbył się wyjazd uczniów z kl. VIII naszej szkoły do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na pokazy z fizyki i chemii, organizowane przez Stowarzyszenie Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
W trakcie wydarzenia uczniowie mieli okazję uczestniczyć w serii fascynujących prezentacji, które przybliżyły im różne aspekty fizyki. Program pokazów obejmował następujące tematy:
Fizyka druku 3D – dr hab. Bożena Zgardzińska, dr Marek Gorgol
Fizyka ludzkiego ciała – dr Andrzej Droździel, Piotr Mendel
Promieniotwórczość – dr hab. Zbigniew Surowiec, inż. Wojciech Kowalski
Mechanika – dr hab. Marcin Turek, dr Artur Wójtowicz
Uczniowie mogli zobaczyć na żywo interesujące eksperymenty oraz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu fizyki i chemii, co z pewnością wzbogaciło ich doświadczenia edukacyjne. Pokazy wzbudziły duże zainteresowanie i entuzjazm, dając możliwość lepszego zrozumienia skomplikowanych zagadnień naukowych.
PORZĄDKUJEMY MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
18 września uczniowie klasy IVA naszej szkoły wzięli udział w akcji sprzątania miejsc pamięci narodowej na cmentarzu grzebalnym w Trzebieszowie Drugim. W ramach tej inicjatywy uporządkowali groby, usunęli chwasty oraz zapalili znicze, oddając hołd poległym bohaterom. Dzięki ich zaangażowaniu, miejsca te zyskały nowy blask, a uczniowie mieli okazję do refleksji nad historią i znaczeniem pamięci narodowej. Opiekunami grupy były wychowawczyni klasy, pani Małgorzata Kurowska, oraz panie Bożena Nestoruk i Anna Wysokińska. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich pracę i poświęcenie.
SZCZEPIENIA PRZECIW WIRUSOWI HPV
Zapewniając wszelkie wsparcie podczas organizacji szczepień, serdecznie zachęcam do przyłączenia się do inicjatywy MEN i MZ. Wspólnie możemy ocalić przed groźnymi chorobami nasze dzieci oraz przyszłe pokolenia.
Z wyrazami szacunku
Piotr Otrębski
Rzecznik Prasowy MEN
W załączniku list Ministra Edukacji i Ministra Zdrowia, materiały informacyjne o szczepieniu, wzór deklaracji udziału w szczepieniu i wzór oświadczenia oraz zgody na szczepienie dziecka.
Do rodziców skierowana jest także ulotka informacyjna, jak również informator na temat szczepienia.
Załączniki:
2.https://dokumenty.men.gov.pl/6dccc2f5-9c2a-4a44-b230-c707028e2605/12gardasil9ulotka.pdf
5.https://dokumenty.men.gov.pl/8a484fad-571c-4fe0-abdb-e36270db4c11/13cervarixulotka.pdf
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025